سوالات متداول

صفحه سوالات متداول شامل پاسخ ، سوال های پرتکرار کاربران و راهنمایی  در بخش‌های مختلف نرم افزار پژوهیار می باشد.
 

درون‌برد و صدور در فایرفاکس

چرا با داشتن شابک و جستجوی آن کتاب و منبع مورد نظر نمی‌آید؟

برای وارد کردن شابک در قسمت جستجو بدون گذاشتن خط فاصله اعداد را وارد نمایید.

تفاوت پیوند کردن «تصویر لحظه‌ای این صفحه» با «پیوست به این صفحه»

در پیوست به این صفحه، آدرس الکترونیکی صفحه مورد‌‌‌ نظر در ستون سوم برای سهولت دسترسی در آینده ذخیره می‌شود ولی در «پیوند کردن پیوست به این صفحه» فایل مورد نظر شما در کتابخانه ذخیره خواهد شد.

برای ذخیره یک فایل pdf در «پژوهیار» چه کاری باید انجام دهم؟

می‌توانید فایل خود را بر روی ستون وسط «پژوهیار» drag & drop کنید یعنی بکشید و در آن بی‌اندازید. یا از گزینه پیوست کردن به این صفحه استفاده کنید.

اضافه کردن فایل pdf یا عکس به صفحه ذخیره‌ شده در «پژوهیار»

از قسمت نوار ابزار پنجره «پژوهیار» بر روی قسمت پیوست‌ کردن کلیک کرده و گزینه پیوست کردن پیوند به این صفحه را انتخاب کرده سپس فایل مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

افزونه ورد

تفاوت نقل قول مستقیم و غیر مستقیم در استناد چیست؟

۱. نقل قول مستقیم و غیرمستقیم
هرگاه در زمان مراجعه به سندی مطلب حاصل نظرات و آراء خود نویسنده اصلی باشد به آن نقل قول مستقیم می‌گوییم و میتوانیم به خود نویسنده اصلی استناد داد مانند (منصوری، ۱۳۹۵)‏
۲. نقل قول غیر مستقیم
هر گاه در مراجعه به سندی مطلب حاصل نظرات خود نویسنده نباشد و از نویسنده دیگری نقل شده باشد به آن نقل قول غیر مستقیم می‌گوییم و برای استناد به آن باید نام هر دو نویسنده ذکر شود و می‌توان از واژه « به نقل از» یا « نقل در» استفاده کرد مثال : (پیاژه ۱۹۹۳، به نقل از منصوری ۱۳۹۵) یا (منصوری ۱۳۹۵ نقل در پیاژه ۱۹۹۳)
در منابع انگلیسی نیز دستورالعمل بالا صادق است و از عبارت « Quotes» برای استناد استفاده می‌شود. مثال: (Carrel 2011, quotes Ardor 1995)
نکته: تنها به منابعی ارجاع دهید که به چشم خودتان دیده‌اید. اگر می‌خواهید از نویسنده ب استناد کنید در‌‌‌حالی که خودتان تنها نوشته نویسنده الف را که در آن از نویسنده ب گفتاری آمده‌ است خوانده‌اید، باید دستورالعمل بالا را رعایت کنید.
در نرم‌افزار پژوهیار واژه «نقل از» و Quotes در قسمت جاینماها درج شده است.

تغییر ترتیب نمایش منابع فارسی و انگلیسی کتابنامه در ورد

از مسیر زیر می‌توان تغییرها را اعمال کنید:

مسیر: پژوهیار/علامت چرخدنده «کارها»/ تنظیمات/ برگه زبان

در برگه زبان، زبان اول و دوم کتابنامه را با توجه به شیوه مورد نظر تغییر دهید. پیشنهاد می‌شود تاریخ را بر روی هجری شمسی قرار دهید.

نمایش درست چپ چین و راست چین

برای اینکه هم چپ چین و راست چین و زبان کتابنامه مطابق با زبان منبع باشد. باید در قسمت کتابخانه «پژوهیار» در فایرفاکس اگر منبع انگلیسی وارد می‌کنید در قسمت زبان عبارت en و اگر منبع فارسی است عبارت fa ،pe ،parsi، فا یا پر را وارد نمایید.

محدودیت برای استناد درون متن در شیوه های متنی و عددی

در دستورالعمل شیوه‌های مختلف، مانند هاروارد و APA که جزء شیوه‌های نوشتاری درون متنی هستند ذکر شده است که در متن و محتوا ترجیحا اطلاعات اضافی آورده شود و در صورت ضرورت، اطلاعات بیشتر داخل پرانتز بیاید. همچنین، در قانون شیوه استناددهی MLA محدودیتی برای تعداد درون متن مطرح نشده است و می‌توان (بخش، فصل، ستون و سایر مشخصات) را آورد .

در «پژوهیار» قسمت جای‌نما می‌توان تمام اطلاعات اضافی را درج کرد.

استناددهی درون‌متن شیوه‌های عددی:

مطابق دستورالعمل شیکاگو (پاورقی با کتابنامه)، شیوه انجمن علوم انسانی (Modern humanities research association۳) و nature در متن،‌ کنار عددی که به عنوان ارجاع نوشته شده، هیچ موردی حتی شماره صفحه نباید نوشته شود. و باید اطلاعات اضافه مانند شماره تصویر، جدول، ستون و یا سایر اطلاعات در کتابنامه آورد.

پشتیبان گیری و انتقال کتابخانه

تهیه نسخه‌ی پشتیبان از کل داده‌های پژوهیار

از قسمت تنظیمات پنجره پیشرفته را انتخاب نمایید و در قسمت محل ذخیره اطلاعات قسمت نمایش محل ذخیره اطلاعات را کلیک نمایید و کلیه فایل‌ها را می‌توانید کپی کنید.

انتقال منابع از Endnote و برنامه‌های مشابه به «پژوهیار»

استفاده بسیاری از پژوهشگران برای استناددهی از نرم‌افزار Endnote و محدودیت این نرم‌افزار در امر جستجو، «پژوهیار» امکانی را فراهم آورده تا بتوانید منابعی را که در نرم‌افزار Endnote ذخیره کرده‌اید را به این نرم‌افزار انتقال دهید.

برای استفاده از کتابخانه Endnote در نرم‌افزار «پژوهیار»، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:
فرمت پیشنهادی برای صدور کتابخانه RIS از اِندنوت و ورود آن به پژوهیار است. ممکن است شما این فرمت را که با نام قالب “Reference Manager (RIS) Export” شناخته می‌شود از قبل در نرم‌افزار اِندنوت داشته باشید اما پیشنهاد می‌شود آخرین نسخۀ آن را از انبار قالب‌های خروجی اِندنوت بارگذاری کنید. پس از آن فایل قالب را در پوشۀ EndNote folder>\Styles> قرار دهید و در صورتی که فایل قدیمی مشابهی وجود داشت فایل جدید را جایگزین کنید. همچنین به جای این کار می‌توانید از راهنماهای نصب قالب که توسط اِندنوت تهیه شده نیز استفاده کنید.
پس از انتخاب منابع مورد نیاز در برنامه اندنوت، از منوی Edit روی گزینه Output Styles کلیک کرده و قالب خروجی (RefMan (RIS را انتخاب کنید. از منوی File روی گزینه Export کلیک کرده و با انتخاب نام فایل، اطلاعات مورد نیاز را در محل مناسبی ذخیره کنید. نرم‌افزار «پژوهیار» را اجرا کرده و روی کارها کلیک کنید. فایل مربوطه را از طریق گزینه درون‌برد به کتابخانه «پژوهیار» اضافه کنید. در ویرایش قدیم اِندنوت ممکن است که قبل از گرفتن خروجی لازم باشد تصاویر را به پیوست‌ها تبدیل کنید. برای انجام این کار ابتدا تصاویر را انتخاب کنید، سپس آن‌ها را از منوی References در برنامه اِندنوت به فایل‌های پیوستی تبدیل کنید.

اطلاعات بیشتر را در این لینک مشاهده بفرمایید.

چگونه می‌توان کتابخانه «پژوهیار» را به رایانه دیگر انتقال داد؟

ابتدا روی کتابخانه خود راست کلیک کرده و صدور کتابخانه را انتخاب کنید. در قسمت قالب، RIS را انتخاب کرده و تأیید کنید. پوشه ذخیره‌ شده را در رایانه دیگر از طریق «درون‌برد» در قسمت کارها فراخوانی کنید. پس از تأیید همه منابع و مجموعه‌های ذخیره‌شده در کتابخانه قبلی به «پژوهیار» منتقل می‌شود.

پیشنهاد می‌شود اگر نیاز به ویرایش در ورد دارید به جای انتقال مجموعه توسط یکی از قالب‌ها، از کتابخانه «پژوهیار» "پشتیبان گیری از کتابخانه" که قالبش pjk است تهیه کرده و انتقال دهید.

آیا می‌توان محل ذخیره اطلاعات «پژوهیار» را تغییر داد؟

اگر قسمت محل ذخیره اطلاعات گزینه محل دلخواه را انتخاب نمایید و فولدر جدیدی بسازید تا محل ذخیره به محل مورد نظر شما تغییر یابد.

فراداده‌های موضوعی

چگونه می‌توان فراداده‌ها را از سایت به نرم‌افزار درون‌برد کرد؟

ورود به صفحه فراداده‌ها در سایت پژوهیار می‌توان فراداده مورد نظر را پیدا کرد و بر روی آیکن درون‌برد کلیک کرد تا فراداده به نرم‌افزار پژوهیار انتقال یابد.

چند دسته فراداده در پژوهیار موجود است؟

در کل 5 دسته فراداده در سایت هست که شامل قرآن، صحیفه سجادیه، نهج‌البلاغه، فراداده موضوعی و فراداده نرم‌افزارهای مرکز نور

بازه زمانی به روزرسانی و افزایش فراداده جدید چه زمانی است؟

فراداده نهج‌البلاغه، قرآن و صحیفه سجادیه دیگر نیازبه روزرسانی ندارد و کامل شده است، فراداده های موضوعی در صورت نیاز و درخواست کاربر امکان به‌روزرسانی دارد، و فراداده نرم‌افزارهای مرکز نور، هم برحسبِ نیاز و درخواست کاربر و هم بر حسب سیاست‌های به روزرسانی مرکز قابل اجرا هستند.

چگونه می‌توان متوجه شد کتاب مورد نظر در کدام دسته از فراداده ها هستند؟

در بخش فراداده ها این امکان وجود دارد که با جستجو عبارت موردنظر متوجه شد که منبع مورد نیاز در کدام دسته است.

پایگاه‌های پشتیبانی شده

چگونه می‌توان متوجه شد که چه پایگاه‌هایی را پشتیبانی می‌کنید؟

به صفحه پایگاه‌های پشتیبانی شده مراجعه کنید.

چه طور پایگاهی که نیازدارم پژوهیار پشتیبانی کند را سفارش بدهم؟

به صفحه سفارش پایگاه‌های پشتیبانی شده مراجعه کنید.

اگر مترجم پایگاهی کار نکرد چه باید کرد؟

باید گزارش خطا را به ایمیل پژوهیار فرستاد.

اگر اطلاعات پایگاهی را کامل نمی‌گرفت و یا اشتباه می‌گرفت چه باید کرد؟

به ایمیل پژوهیار مورد خطا را ارسال کرد.